azyl.damian@gmail.com

azyl.biegacza

Azyl-Biegacza.pl

Miejsce dla Ciebie

Sportowiec Tony Riddle z sukcesem ukończył słynny National Three Peaks Challenge. U nas w kraju może mniej zmiany, ale w Wielkiej Brytanii bardzo ważny FKT. Polega ona na indywidualnej lub grupowej wyprawy, podczas której należy zdobyć trzy najwyższe szczyty w krajach Wielkiej Brytanii: Ben Nevis(1345 m.n.p.m) w Szkocji, Scafell Pike(978 m.n.p.m.) w Anglii i Snowdon(1085 m.n.p.m.) w Walii. Według klasycznych reguł należy wykonać to w ciągu 24 godzin, w tym należy liczyć dojazd samochodem między szczytami.

 

Natomiast bohater tego artykułu postanowił pokonać całość trasy na własnych nogach. Łączna trasa miała ponad 724 km, w tym 643 km po asfalcie w butach, a w terenie celem zdobycia szczytów około 80 km bez obuwia. Jednym z celów, jaki sobie założył, było pokazanie, jakim niesamowitym narzędziem są ludzkie stopy, które nie potrzebują dodatkowej amortyzacji i wsparcia w postaci specjalnego obuwia.

 

Riddle rozpoczął wzywania od wbiegnięcia na Snowdon i dotarł na szczyt Ben Nevis mimo trudnych warunków pogodowych, pokonując poprzedni rekord o 4 godziny i 31 minut. Jego ostateczny czas wyniósł 9 dni 7 godzin i 18 minut.

 

Tony podsumował swoje osiągnięcie w następujących słowach: „ To było brutalne i piękne 9 dni. Bieganie w pojedynkę do 12 godzin dziennie w trudnych warunkach pogodowych, po ciężkich, morderczych drogach i na pięknych, ale nieubłaganych szczytach, przetestowało mnie emocjonalnie, psychicznie i fizycznie.

 

W ramach swojego wyzwania zebrał fundusze w liczbie 8000 funtów na Survival International, które pomaga chronić prawa plemion na całym świecie. Rdzenni mieszkańcy stanowią mniej niż 5% światowej populacji, ale chronią 80% globalnej różnorodności biologicznej. Tony liczy na to, że wyzwanie uwydatni kluczową rolę, jaką rdzenni mieszkańcy odgrywają w ochronie naszego ekosystemu.

3 szczyty boso

10 grudnia 2020
3 szczyty boso tony riddle