azyl.damian@gmail.com

azyl.biegacza

Azyl-Biegacza.pl

Miejsce dla Ciebie

Każdy z nas biegaczy w jakiś sposób miał, bądź ma problemy z pandemią. Dyrektorzy biegów i biegacze muszą dostosować się do panującej sytuacji. W jaki sposób organizować zawody? W jakiś sposób się do nich przygotować. Z tak dużą ilością odwołanych imprez i kłopotami z zakupami firmy muszą znaleźć nowe sposoby na dotarcie do swoich klientów.

 

W ciągu ostatnich kilku miesięcy mogliśmy zaobserwować kilka ciekawych zjawisk. Większa ilość biegaczy ultra podjęła się wyzwań takich jak FKT(fastest known time), w mediach społecznościowych pojawiała się ogromna ilość smutnych wpisów dotyczących odwołanych imprez biegowych, firmy zwalniały pracowników, a biegi wirtualne wzrosły na znaczeniu.

 

Aby lepiej zrozumieć zmiany zrobiono kilka ciekawych ankiet, w których przepytano prawie 3 tysiące biegaczy przełajowych i ultra na temat zmian w bieganiu, jakie wyniknęły z pandemii.

 

Z ogólnych informacji można powiedzieć, że 75% biegaczy znajduje się w przedziale wiekowym 30-39 lat i prawie połowę ankietowanych stanowiły kobiety. Wszyscy natomiast odpowiadali anonimowo z domów.

 

Najważniejszym celem było poznanie, w jaki sposób pandemia wpłynęła na osoby biegające. Okazało się, że zdecydowana większość trenowała tak jak do tej pory, a często nawet kilometraż miała większy niż przed coroną. Jedynie 25 % biegaczy biegało w tym okresie mniej, a 75 % zdecydowało się na poszukiwanie nowych tras biegowych. Najbardziej zaskoczył mnie jednak fakt, że tylko 2 % wszystkich nie biegało w ogóle w tym czasie(myślałem, że liczba ta będzie większa, jeśli mam być szczery).

 

Kolejnym celem było porównanie liczby osób startujących w biegach w roku 2019 i obecnym. Tutaj statystyki są ewidentnie gorsze. W porównaniu z zeszłym rokiem w tym roku wystartowało tylko 30 % biegaczy w przynajmniej jednym biegu przełajowym lub też ultra. Z kolei wzrosła aż o 37% liczba uczestników biegów wirtualnych. W Polsce jest to szczególnie widoczne przy dużych świętach takich jak ostatnie Święto Niepodległości.

 

Na przyszły rok aż 41% ankietowanych sprawdza lub będzie sprawdzać dostępność biegów, a tylko 6% będzie czekać na skuteczną szczepionkę.

 

Bardzo ciekawie prezentują się wyniki dotyczące społeczności biegowej. Są one naprawdę uskrzydlające, bo aż 30% bawi się bieganiem ze znajomymi w sieci poprzez np. STRAVA, 30% szuka sprzętu biegowego online, a 23% słucha biegowych podcastów(ja osobiście polecam Black Hat Ultra). No i oczywiście strony internetowe związane z bieganiem cieszą się popularnością 25% ankietowanych, którzy odwiedzają je regularnie.

 

Wierzę, że i Azyl Biegacza będzie systematycznie odwiedzany.

 

Trzymajcie się i nie przestawajcie biegać.

Covid, a biegacze(ankieta)

24 listopada 2020
bieganie w czasie pandemii statystyki