azyl.damian@gmail.com

azyl.biegacza

Azyl-Biegacza.pl

Miejsce dla Ciebie

Pewnie niejednokrotnie osoby biegające na każdym poziomie sportowym usłyszały kiedyś coś stylu: „co tak słabo?”, „wynik bez szału, taki sobie”, „JA pobiegłem dużo szybciej”. Nie ma co się czarować. Zawsze znajdzie się ktoś lepszy od nas, chyba że jesteśmy rekordzistami świata na danym dystansie to nikt nam nie podskoczy. Bez względu na to, czy wygramy zawody na poziomie lokalnym, gdzie będzie dwudziestu, dwustu, czy dwa tysiące biegaczy, zawsze znajdzie się ktoś lepszy od nas. Czy jest to powód dla którego ma być nam źle, że ktoś uważa nasz wynik za niegodny wspominania?

 

Oczywiście, że nie. Bo każdy z nas powinien być dumny z własnych osiągnięć. Możemy się porównywać do innych, bo rywalizacja mobilizuję, ale nie możemy zapominać, że my w nasz konkretny wynik włożyliśmy dużo prywatnego czasu i wysiłku. Nawet jeśli ktoś uważa nasze osiągnięcie za małowartościowe, to nie powinniśmy sobie zaprzątać tym głowy. Osiągnąłeś wynik, który chciałeś, to masz być z niego dumny. Nie pozwól, aby ktoś przyciął Ci skrzydła.

Ja mnóstwo razy słyszałem, że wiele rzeczy robię źle, nie tak jak powinienem. Nawet nie mówię tu o bieganiu. I muszę przyznać, że minęło wiele lat zanim się otrząsnąłem z niskiej samooceny i teraz wierze w siebie i swoje możliwości cholernie mocno. Apeluję o to, żebyście byli dumni z własnych osiągnięć.

 

Jeśli przebiegłeś pierwszy raz 5 km to świetnie. Pokazałeś sobie, że potrafisz i to jest Twoja duma. Najgorzej jest jeśli nie słyszysz choćby maleńkiego dobrego słowa od najbliższych. Niestety i tak się zdarza, a to często boli najbardziej. Teksty w stylu: „po co Ci to”, „nic z tego nie masz”, „tylko krzywdę sobie zrobisz”. Musicie być trochę w tym egoistami i myśleć też o sobie. W końcu robicie to głównie dla siebie. Jeśli jesteś z czegoś, co osiągnąłeś zadowolony to nie wstydź się tego. Możesz się chwalić. Ktoś ma lepszy wynik od Ciebie. I dobrze. To jest jego sukces, a Twoim sukcesem jest Twój wynik. Zapracowałeś na niego. Bądź z tego dumny.

 

Nie pozwólcie sobie wmówić, że czegoś nie warto albo to co zrobiliście jest nic nie warte, albo nie wystarczające dobre dla innych.

 

Bądź dumny z własnych biegowych osiągnięć. Nie wstydź się ich.

Duma biegacza

25 października 2020
nie wstydź się swoich wyników