azyl.damian@gmail.com

azyl.biegacza

Azyl-Biegacza.pl

Miejsce dla Ciebie

Historia biegania – Maraton cz. 3

 

Patrząc na dane z poszczególnych Igrzysk Olimpijskich możemy zauważyć, że dystans omawianego biegu nie był na początku identyczny. Na pierwszych zawodach w Atenach(1986 r.) wynosił 40 km, w Paryżu(1900 r.) 40 km i 260 m., w USA często używano 25 mil, czyli 40 km i 234 m, w Antwerpii(1920 r.) było to 40 km i 750 m. Można tak wymieniać i wymieniać, ale ogólnie można przyjąć, że dystans oscylował w granicach 40-43 km. Skąd w takim razie wzięło się współczesne 42 km i 195 m.?

 

W ten sposób dochodzimy do momentu, w którym na początku zastosowano znany nam dzisiaj dystans. Mianowicie do Igrzysk Olimpijskich w Londynie z 1908 r. Początkowo twórcy stwierdzili, że maraton będzie miał dystans amerykański, czyli 25 mil. Jednak dla Brytyjczyków bardzo ważna stała się prośba rodziny królewskiej, która chciała, aby start biegu mogli obserwować ze swojego tarasu w pałacu w Windsorze. Kolejnym problemem, który organizatorzy musieli rozwiązać przy projektowaniu trasy była meta. Postawiono ją oczywiście przed lożą królowej Aleksandry i w ten sposób dołożono kolejne prawie 200 metrów.

 

Podsumowując po obu tych zmianach dystans wyniósł 26 mil i 386 jardów, czyli 42 km i 195 m. Niektórzy z Was na pewno zauważą, że z wymienionych przeze mnie na początku dystansów, po igrzyskach w Londynie pojawiają się również inne. Od razu po prostu dystans londyński nie wszedł na stałe. W końcu postanowiono ujednolicić dystans maratoński. W związku z tym Międzynarodowa Federacja Lekkiej Atletyki w 1921 roku wybrała dystans 42 km i 195 m. jako ten obowiązujący. Może dziwić, że historia pierwszego biegu z Aten i legenda hoplity można powiedzieć, że przegrały z fanaberią rodziny królewskiej, ale tak postanowiono i nie ma co, z tym dyskutować.

 

Dzięki temu możemy dłużej pomęczyć się na trasie. Teraz już wiecie dlaczego.

Dystans maratonu

21 października 2020
londyn 1908 rok