azyl.damian@gmail.com

azyl.biegacza

Azyl-Biegacza.pl

Miejsce dla Ciebie

Czy wiecie ile dni pozostało do Igrzysk Olimpijskich? Niecałe 200. Wyobraź to sobie. Ciemność panoramy Tokio. Samotny biegacz wbiegający po gigantycznych schodach z pochodnią w dłoni. Ryk 60 tysięcy fanów na Stadionie Narodowym Japonii. Potem szalejąca iluminacja. To będzie fantastyczny widok... jeśli faktycznie to się stanie.

 

Sytuacja bieżąca

 

Aktualnie Japonia ma zamknięte granice do końca stycznia. Władze zastanawiają się nad wprowadzeniem stanu wyjątkowego, a większość krajów Europy jest w ścisłej blokadzie. Coraz częściej wydaje się, że igrzyska mogłyby się nie odbyć jak gdyby nigdy nic się nie wydarzyło. Już wiemy, że halowe mistrzostwa świata w lekkiej atletyce, które miały się odbyć w marcu w Chinach, zostały przesunięte.

 

Brytyjskie federacje bokserskie odwołały wszystkie gale w styczniu, zaległości w Premier League rosną. Trasa The Lions do RPA również budzi wątpliwości, a wszyscy zgadzają się, że takie wydarzenie bez fanów nie jest ani pożądane, ani opłacalne. Czy nie powinniśmy zmierzyć się ze znacznie brutalniejszą prawdą? Krajobraz sportowy wygląda o wiele gorzej niż w roku 2020.

 

Z drugiej jednak strony kilka źródeł w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim twierdzi, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio odbędą się w jakiejś formie w 2021 roku, mimo konieczności zebrania około 11 tysięcy sportowców z całego świata w jednym miejscu. Stawka jest po prostu zbyt duża, by się tak nie stało. Prawdopodobnie jednak całe wydarzenie zostanie skrócone i pozbawione wielu aspektów sprawiających radość zawodnikom i kibicom.

 

Przygotowania

 

Nie możemy być ślepi na fakt, że restrykcje Covid najmocniej uderzają w sportowców z biedniejszych krajów. Na przykład w Papui Nowej Gwinei istnieje jeden wysoce wydajny ośrodek szkoleniowy, który jest obecnie ośrodkiem izolacji koronawirusa. Oznacza to, że Dika Toua, bohaterka narodowa, która ma nadzieję zostać pierwszą sztangistką, która weźmie udział w pięciu igrzyskach olimpijskich, musi trenować w prowizorycznym kontenerze bez dachu w porze deszczowej w swoim kraju. Myślicie, że ona ma ciężko? To co powiecie o Danny’m Wanmy, który jest strzelcem bez dostępu do amunicji i prowadzi „strzelania na sucho”.

 

Covid nie tylko odbija się na przygotowaniach sportowców. Na nas również. Okazuję się, że znaczna cześć ludzi, w związku z ograniczeniami pandemicznymi ograniczyła swój ruch do tylko 30 minut tygodniowo, co jest znacznie za mało, aby mówić o dobrym stanie zdrowia. Nie ma co się oszukiwać, ale wiąże się to również z tym, że tysiące basenów, centrów rekreacyjnych i siłowni jest aktualnie zamkniętych i może nie przetrwać całej tej sytuacji.

 

Wielką niewiadomą jest to, jak szybko można zaszczepić ludzi. Co by się nie mówiło, jest to chyba jedyna opcja na poprawę sytuacji. Ale czy możliwe jest zaszczepienie wystarczającej liczby społeczeństwa? Patrząc na nasze(Polaków) podejście – wątpię.

 

Ostatnie słowo

 

Liczmy na to, że uda się przeprowadzić zawody. W końcu będziemy mogli obserwować naszych sportowców, którzy mimo pandemii solidnie przygotowują się do startów.

 

Dbajcie o siebie, wychodźcie na zewnątrz chociaż na spacer, a wszystkim nam będzie lepiej.

IO TOKIO 2021 - Odbędą się?

11 stycznia 2021