azyl.damian@gmail.com

azyl.biegacza

Azyl-Biegacza.pl

Miejsce dla Ciebie

Według nowego „przełomowego” badania sportowcy, którzy biegają pochylając się do przodu w talii, generują do 40 procent mniej oporu, co prawdopodobnie skutkuje większą prędkością.

 

Wyniki badań ukazały się w miesięczniku Locomotion and Perpendicularity.

 

„Przez lata eksperci instruowali biegaczy, aby biegali wyprosowani” - powiedział dr Paul Benedict, główny autor badania i profesor postawy człowieka na Uniwersytecie Jefferson na Upper East Side w Nowym Jorku. „Nawet młodym dzieciom dorośli o dobrych intencjach mówią, żeby„ stanęły prosto ”. Jest to w nas wpojone”.

 

Dr Benedict powiedział, że wyniki badań zmieniają tę radę - przynajmniej jeśli chodzi o biegaczy. Aby przeprowadzić badanie, dr Benedict i jego zespół ubrał kolekcję manekinów w sprzęt do biegania i umieścił je w tunelu aerodynamicznym. Podczas pierwszej rundy testów manekiny stały w pełni wyprostowane, podczas gdy zespół mierzył prędkość wiatru, przepływ powietrza i opór. Podczas drugiej rundy manekiny były pochylone do przodu, tak że ich torsy były równoległe lub prawie równoległe do podłogi.

 

Wyniki drugiej rundy testów - „pochylonej do przodu” - wykazały zmniejszenie oporu o 36 do 40 procent, w zależności od rozmiaru manekina.

 

Naukowcy doszli do wniosku, że bieganie w pochyleniu jest „wyraźnie korzystne” w porównaniu z bieganiem w tradycyjnej wyprostowanej sylwetce, i że z pewnością doprowadzi to do szybszych czasów.

 

Dr Benedict dodał, że on i jego zespół zamierzają przeprowadzić więcej badań nad bieganiem w pochyleniu, ale ma nadzieję, że biegacze na różnym poziomie biegowym od razu skorzystają z ich wyników.

 

„Każdy biegacz może skorzystać będąc pochylonym do przodu” - powiedział. „Nie widzę powodu, by nie spróbować”

 

Może i wcześniej nie było jakichś dokładnych badań na ten temat, ale zawsze mi się wydawało, że biegając musimy być lekko pochyleni do przodu i tak zawodnicy biegają, ale gdzie powinna być granica tego pochylenia to jest podejrzewam do ustalenia. Badania wydały mi się ciekawe, ale czy aż tak przełomowe jak to opisują za granicą to nie jestem pewny. Dlatego wydaje mi się, że kwestia stopnia pochylenia będzie tu miała istotne znaczenie, ale nie jestem naukowcem i jestem ciekawy, co mądrzejsi ode mnie wykombinują w tym temacie.

Pochyl się jak biegniesz

22 marca 2021