azyl.damian@gmail.com

azyl.biegacza

Azyl-Biegacza.pl

Miejsce dla Ciebie

Niektórzy może nie ochłonęli jeszcze po próbie bicia rekordu Kiliana Jorneta w biegu 24-godzinnym, a przed nami kolejne wyzwanie rzucone przez następnych biegaczy.

 

Hoka One One zapowiedziała Project Carbon X2. Ma to być wydarzenie podczas którego 40 elitarnych ultrabiegaczy podejmie się próby bicia rekordu na dystansie 100 km w kategorii kobiet i mężczyzn. To już druga edycja i tym razem również zobaczymy jednych z najlepszych biegaczy na dystansach ultra. W ramach Project Carbon odbędą się dwa biegi, jeden w Chiba(Japonia) i drugi w Phoenix(USA Arizona) w dniu 23 stycznia.

 

Poprzednia edycja

 

Podczas pierwszej edycji z 2019 roku nie udało się pobić rekordu na dystansie 100 km, ale Jim Walmsley ustanowił rekord na dystansie 50 mil. Pobiegł z czasem 4:50:08, po czym przeszedł do marszu i zakończył wydarzenie na czwartym miejscu. Z kolei zwycięzcą okazał się Japończyk Hideaki Yamauchi z czasem 6:19:54. Wśród kobiet natomiast wygrała Sabrina Little z czasem 7:49:28. Do rekordu świata brakuje jeszcze sporo, ale kandydaci w tym roku są szczególnie zmotywowani. Aktualny rekord świata wynosi: wśród mężczyzn 6:09:14(ustanowiony przez Japończyka Nao Kazami w 2018 roku) i wśród kobiet 6:33:11(ustanowiony przez Japonkę Tomoe Abe w 2000 roku).

 

Format

 

W związku z pandemią COVID-19 Project Carbon odbędzie się w dwóch miejscach, żeby ograniczyć przemieszczenia między państwami. Bieg w Japonii i USA wystartuje o godzinie 7 rano lokalnego czasu 23 stycznia, a to oznacza, że biegacze z Kraju Kwitnącej Wiśni wystartują wcześniej niż ich odpowiednicy z Ameryki Północnej. W związku z tym Amerykanie mogą się dowiedzieć, że czeka ich trudniejsze zadanie w związku z nowym rekordem sprzed kilkunastu godzin.

 

Skład

 

Nazwiska z Japonii jeszcze nie są ustalone, ale w Arizonie pojawi się wiele wielkich nazwisk związanych z biegami ultra.

 

Wśród kobiet będą to: Caitriona Jennings (IRE), Camille Herron (USA), Catrin Jones (CAN), Carla Molinaro (UK),  Courtney Olsen (USA), Devon Yanko (USA), Nicole Monette (USA), Audry Tanguy (FRA)

 

Wśród mężczyzn: Tyler Andrews (USA), Kris Brown (USA), Fernando Cabada (USA), Sage Canady (USA), Dion Finocchiaro (AUS), Tim Frericks (USA), Hayden Hawks (USA), Jared Hazen (USA), Joacim Lantz (SWE), John Lantz (SWE), Kyle Masterson (USA), Elov Olsson (SWE), Rajpaul Pannu (USA), Patrick Reagan (USA), Peter Van Der Son (NED), Jim Walmsley (USA), Cole Wilson (USA)

 

Czy tym razem uda się pobić rekord? Będzie cholernie ciężko, ale z pewnością będę to wydarzenie obserwował i kibicował uczestnikom.

 

https://www.youtube.com/watch?v=JyaLisqwA7I

Rekord na 100 km - HOKA

08 stycznia 2021