azyl.damian@gmail.com

azyl.biegacza

Azyl-Biegacza.pl

Miejsce dla Ciebie

Okres roztrenowanie przypada zazwyczaj po naszym jesiennym starcie, którym kończymy dany sezon biegowy. Jest to czas, w którym przez około dwa tygodnie ograniczamy ilość treningów w zależności od stopnia intensywności danego zawodnika od 1 do 3. Oczywiście w tym czasie możemy dać się porwać na inne aktywności takiej jak sporty zespołowe, tenis, rower. Dajemy swojemu organizmowi swego rodzaju nagrodę za ciężko przetrenowany sezon od końca października do początku października. Miesiące podaje umownie, bo mniej więcej w tych ramach czasowych kończą się ważniejsze starty.

 

Często słyszę o bieganiu na 11 listopada i bicia rekordów w tym terminie. Oczywiście, jak najbardziej. Nie ma problemu. Musimy pamiętać, że roztrenowanie jest ważne dla zawodowych sportowców, którzy każdy swój dzień poświęcają na ciężki trening i nie są obarczeni inną pracą. To oni potrzebują, aby ich umysły odpoczęły od wysiłku fizycznego. To jest taki delikatny urlop.

 

Nie chcę powiedzieć, że nam amatorom biegania roztrenowanie jest niepotrzebne. Też ciężko pracujemy, żeby uzyskać satysfakcjonujące nas wyniki. Dlatego właśnie powinniśmy się nagrodzić tymi kilkunastoma dniami zluzowania, żeby z większą energią i chęcią przystąpić do kolejnego sezonu. Znowu zaczynamy od budowania naszej bazy, aż w końcu przystępujemy do planowania startów na przyszły rok. Zaczynamy stawiać sobie cele do zrealizowania i tworzymy plan treningowy, który nam umożliwi ich osiągnięcie. Aby jak najlepiej wykorzystać ten czas, najlepiej konsultować się z trenerem, który swoją wiedzą umożliwi nam wykorzystanie czasu jaki mamy w najlepszy możliwy sposób.

 

Bo właśnie okres roztrenowania to też czas na myśli bez spiny. Na analizę tego, co się udało, a co nie i co wymaga poprawy. Na koniec sezonu roztrenowanie nie jest niczym złym. Dajcie sobie nagrodę za dobrze wykonaną roczną pracę, a w kolejny sezon wejdziecie z jeszcze większą mocą i determinacją.

Roztrenowanie - dla kogo

17 października 2020
dla kogo jest roztenowanie