azyl.damian@gmail.com

azyl.biegacza

Azyl-Biegacza.pl

Miejsce dla Ciebie

Relacje o Tarahumara

 

Na początku XX wieku pojawiały się opowieści, że pewien dowódcy meksykański potrzebował dostarczyć wiadomość do miejscowości oddalonej o 50 mil. Wysłano członka plemienia Tarahumara, który podjął się zadania, dostarczył wiadomość i wrócił w ciągu 17 godzin. Następnie przespał się 3 godziny i dostarczył kolejną wiadomość 150 mil dalej, biegnąc 3 dni. Inni mówią, że było to 600 mil i 5 dni. Wiadomo, że część tych informacji byłą przesadzona, ale pokazywał jak Tarahumara byli odbierani przez ówczesnych ludzi.

 

Jeden z raportów z tamtego okresu brzmi: „Znani są z częstego bieganie po górach po 40, 50 mil do miast w stanie Chihuahua, aby sprzedać jakieś rękodzieło za marne grosze. Mogą kontynuować ten specyficzny, szybujący kłus, jeden z najbardziej charakterystycznych ruchów na ziemi, od wschodu do zachodu słońca, bez zatrzymywania się na jedzenie i picie”.

W 1908 roku profesor Hans Friedrich Gadow(1855-1928) z Cambridge Univeristy w Anglii został wybrany przez meksykańską eskortę wojskową w celu zbadania gór w Chihuahua w Meksyku. Wrócił z relacją o Tarahumara, którzy „załapali swoją zwierzynę rękami, ścigając jelenie i inne zwierzęta, dopóki nie padły z czystego wyczerpania”.

 

G.C. Terry poinformował Manchester Guardian: „W pościgu weźmie udział pół tuzina mężczyzn. Podejmują pogoń w sztafecie, aż w końcu biedna bestia, biegnąca w coraz bardziej zawężających się kręgach, pada z czystego wyczerpania. W ten sam sposób ścigają i chwytają dzikiego indyka”.

 

W 1914 roku rewolucjonista Pancho Villa zwerbował 70 z Tarahumara do wykorzystania ich talentów biegowych jako zwiadowcy i posłańcy. Przybyli tylko w wyblakłych ubraniach i kocach. Villa kazał im założyć płaszcze, koszule i spodnie, ale uznali je za niewygodne i zdejmowali, kiedy tylko mogli. Przywieźli ze sobą również ichniejsze skrzypce, na których grali przed wyjazdem na misję.

 

Dr M. Atl(Gerardo Murillo Cornado, 1875-1964), znany artysta odwiedził Tarahumara w 1923 roku i złożył raport dla Los Angeles Times. Stwierdził: „Wyścig w maratonie byłby dla nich dziecinnie prosty. Każdy z nich mógłby przebiec maraton pół tuzina razy dziennie. Wyścigi są częścią ich religii”. Zaproponował ponadto, aby zmusić Meksyk do wysłania Tarahumary na najbliższe Igrzyska Olimpijskie. Powiedział: „Po prostu zjadają dystans i bez wątpienia nie mają konkurentów na całym świecie”.

 

Dystans 10 km

 

Jesus Antonio Almeida (1885-1957), gubernator stanu Chihuahua, był z urodzenia Tarahumara, ale nie wychował się w plemieniu. Był świadkiem wyścigu Tarahumara w miejscowej wiosce w czerwcu 1926 roku. W wyścigu startowały kobiety na dystansie ponad 70 mil. Pobiegło około trzydziestu kobiet i zakłady były wściekłe. Wielu Tarahumara straciło dobytek życia w wyniku ich zakładów. Powiedział: „Tarahumara jest hazardzistą, a podczas świąt, kiedy ogłaszany jest wielki wyścig, mężczyźni i kobiety będą obstawiać nawet do ostatniego koca”. Wyścig rozpoczął się o godzinie 17:00, a zakończył o godzinie 7 rano następnego dnia. Dwie kobiety pokonały 70 mil w czternaście godzin.

 

Gubernator Almeida był pod wielkim wrażeniem talentów plemienia do biegania i wierzył, że nadszedł czas, aby Tarahumra rywalizowali dla Meksyku. Inauguracyjne Igrzyska Ameryki Środkowej i Karaibów, pierwsze międzynarodowe wydarzenie sportowe organizowane przez Meksyk, odbywały się na dużej wysokości (7500 stóp) w Mexico City od połowy października 1926 roku. Do udziału zaproszono czternaście krajów, ale przybyły tylko Meksyk, Gwatemala i Kuba.

 

Almeida szybko zgłosił dwóch mężczyzn Tarahumara do wyścigu na 10 000 metrów. Biegaczami byli Tomas Zafiro i Jose Nevarez. Niechętnie opuszczali swoje wioski, ale zgodzili się pobiec. Inżynier Carlos Peralta zabrał ich do Mexico City. Navarez spisał się bardzo dobrze w eliminacjach, biegając zarówno na dystansie 10 000 km, jak i zmodyfikowanym maratonie. Obaj biegli boso w finale na 10.000 km i wszyscy byli zdumieni, gdy Zafiro wygrał z czasem 36:05.

A przypominam, że oni nie biegają na tak krótkich dystansach :P

Tarahumara - Cz. 3

05 marca 2021