azyl.damian@gmail.com

azyl.biegacza

Azyl-Biegacza.pl

Miejsce dla Ciebie

Przed nami wyjątkowa zima. Nie ma prawie żadnych wyścigów. Musimy dalej ćwiczyć dystans społeczny. Niektórzy muszą poddać się kwarantannie. Postanowiłem Wam pomóc
i żebyście choć trochę poczuli tą rywalizację i chęć ścigania, stworzyłem listę kilku filmów
o biegach ultra i różnych szlaków.

 

Wszystkie filmy są z zeszłego roku, więc można powiedzieć, że nowe. Część może i znacie, a część Was zainspiruje. Kilka wieczorów zimowych możecie zarezerwować.

 

10.  Golden Trail Championships

 

Relacje z mistrzostw, które mimo pandemii się odbyły. I mamy tu oczywiście polskie akcent, ale nie chcę za wiele zdradzać. Chociaż mam nadzieję, że wyniki znacie J

 

https://youtu.be/_517hAtuQBk

 

9, Rim to Rim to Rim alternate/ A Grand Canyon Adventure

 

Grand Canyon R2R2R stał się klasykiem FKT. I z jego alternatywną wersją postanowili się zmierzyć Jim Walmsley, Tim Freriks i Eric Senseman. Piękne krajobrazy, walka z samym sobą. Tylko 19 minut można poświęcić, żeby zobaczyć ich starania

 

https://youtu.be/m2sBC-r3mfo

 

8. The Grand Round

 

John Kelly, po ukończeniu Brakley Marathon, wygraniu Spine Race i wielu innych zadaje sobie pytanie: Co dalej? Są w Wielkiej Brytanii klasyczne „rundy” Paddy Buckley, Bob Graham, Charlie Ramsay, a między nimi są setki mil, które chcę pokonać swoim rowerem. Już raz próbował i poległ. Czy tym razem mu się uda?

 

https://youtu.be/uV05PwEYj-E

 

7. Wall Run

 

Philip Reiter i zespół niemieckich biegaczy spotykają się, aby przebiec 1400 km wzdłuż dawnego muru, który dzielił ich kraj. Ta bariera pokazuje, jak ważne jest w dzisiejszym świecie budowanie mostów(więzi), a nie ścian. (język niemiecki, ale są angielskie napisy)

 

https://youtu.be/3JvJ_TTzS0E

 

6. The Human Bean

 

Australijski filmowiec, aktywista i biegacz Beau Miles jest znany ze swoich eksperymentów na sobie. Najnowszy z nich oparty jest na powieści Johna Steinbecka. Beau Miles przestrzega specjalnej diety przez 40 dni: tylko fasola/ Zjada swoją masę ciała w fasoli. Jednocześnie trenuje do ultra maratonu Lumberjak Ultra, który również chcę ukończyć wyłącznie „na fasoli”.

 

https://youtu.be/RYsTlfhDSDY

 

5. Running the Wainwrights

 

Zeszłego lata Paul Tierney zmierzył się z trudnym wyzwaniem. Pokonał wszystkie tytułowe 214 „Wainwrights”, 214 szczytów w Parku Narodowym Lake District, które Alfred Wainwright wymienił w swoich książkach przewodnikach. Sama trasa prezentuje się imponująco: 512 kilometrów, 36 000 metrów w pionie. Zrobił to w 6 dni 6 godzin i 5minut. Dave McFarlane stworzył film bardzo warty obejrzenia.

 

https://youtu.be/laMBEjxlst8

 

4. Szczytografia

 

Roman Ficek ukończył GSB w ciągu 107 godzin i 25 minut bez wsparcia. Jego zmagania udokumentował Łukasz Malinowski i stworzył świetny film. Jedyna pozycja tutaj w języku polskim.

 

https://youtu.be/Atx4sM9rsds

 

3. Out There: A Journey to the Barkley Marathons

 

Historia zmagań ultramaratończyka Karela Sabbe z jednym z najtrudniejszych biegów na świecie, o którym powstało już wiele filmów. Dodam tylko, że Karel jest rekordzistą na 4279-kilometrowym Pacific Crest Trail i 3500-kilometrowym Appalachian Trail. Czy udało się z Barkeley?

 

https://youtu.be/Jt3XPQFLOF8

 

2. Finding the Limit: Big Backyard

 

Koncepcja wydaje się prosta: biegacze mają godzinę na pokonanie pętli szlaku o długości 4,166667 mili w ciągu dnia i pętli drogowej w nocy. Pętle powtarza się, dopóki nie pozostanie jeden biegacz. Wystarczy więc się nie poddawać? Historia biegu z 2019 roku.

 

Warto wiedzieć, że ten format rozgrywek tak się przyjął, że są już w nim organizowane Mistrzostwa Świata.

 

https://youtu.be/djjWsQy9RgQ

 

1. Transamericana

 

Film nie tylko dla miłośników ultra biegów, ale również tych których interesują Stany Zjednoczone, a przede wszystkim ich mieszkańcy. Ricky Gates potrafi szybko biegać, ale często zwalnia, aby mieć czas na przygodę i osobiste spotkania. W 2017 roku, po objęciu urzędu przez Donalda Trumpa, wyruszył w bieg po Stanach Zjednoczonych – od Karoliny Południowej po Kalifornię. Nie ma bezpośredniej trasy. Nie jest to próba bicia jakiegoś FKT. Chciał poznać swój kraj, kraj rozdarty w środku. Film został stworzony przez Deana Lesliego i przez wielu uważany za arcydzieło.

 

https://youtu.be/5ciEqPZsOCs

 

Z pewnością nie znalazło się tu wiele filmów, którym wy poświęciliście swój czas. Piszcie na maila, jakie są Wasze ulubione filmy biegowe, a może uda nam się wspólnie stworzyć jeszcze jedną listę. A teraz zróbcie sobie wieczorny seans z jednym z wyżej wymienionych filmów.

Top 10 filmów z 2020 roku

04 stycznia 2021