azyl.damian@gmail.com

azyl.biegacza

Azyl-Biegacza.pl

Miejsce dla Ciebie

Hiroaki Tanaka - niezwykły biegacz w stylu niko niko.

 

Hiroaki Tanaka urodził się w 1947 roku w Japonii, gdzie od małego interesował go sport. Na poważniej zaczął biegać już w szkole podstawowej. Jednak to ustanowienie Tokio gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 1964 rokiem przyczyniło się do wzrostu wśród japońskiej młodzieży chęci uprawiania sportu i reprezentowania swojego kraju na tak wielkiej imprezie.

 

Z biegiem lat zaczął trenować coraz ciężej, a w szkole średniej jego specjalizacją stały się biegi na 400 m. i 1500 m. Nie odnosił większych sukcesów, ale borykał się z dużą ilością kontuzji, które uniemożliwiały mu biegowy rozwój. Z kolei studia i najbardziej znane zawody poziomu uczelnianego zwane Hakone Ekiden zmobilizowały go do długich dystansów.

Hakone Ekiden to zawody sztafetowe rozgrywane na początku stycznia, w których trzeba pokonać dystans dzielący miejscowości Tokio i Hakone i z powrotem w odcinkach około 20 kilometrów. W Japonii jest to głośno nagłośniona impreza mająca swoją historię sięgającą lat dwudziestych XX wieku.

 

Trzeba przyznać, że Hiroaki tak pokochał bieganie, że poświęcał na ten sport mnóstwo swojego czasu i zdrowia. Niestety cykl urazów i problemów zdrowotnych utrudnił mu pracę nad samym sobą w związku z czym przeprowadził dokładne badania swojego ciała. Poddał się kompleksowym testom w szpitalu uniwersyteckim i niestety stwierdzono u niego wrodzoną wadę serca i zakazano biegać. Był to dla niego ogromny cios nie tylko dlatego, że miał wówczas dopiero 19 lat, ale przede wszystkim stracił możliwość udziału w Hakone Ekiden i poważniejszym bieganiu, na które liczył.

 

Nie zniechęciło go to do udziału w sporcie. Co prawda nie był czynnym zawodnikiem, ale po studiach postanowił rozwijać się naukowo na uniwersytecie i skupił się na fizjologii treningu wysiłkowego i wytrzymałościowego. Jednocześnie czuł, że jego stan zdrowia się pogarsza, ale zrzucał to na karb wady serca.

 

W wieku 25 lat okazało się, że poprzednie badania były niepoprawne i nie ma wady serca. Wcześniejsze pomiary były błędne, gdyż jego problemy wynikały głównie zez zbyt ciężkich treningów, z którymi nie radziło sobie jego młode ciało. Mimo tak dobrej wiadomości nie powrócił do sportu w pełnym wymiarze.

 

Przez cały czas natomiast rozwijał się w kierunku medycznym oraz zajmował się poprawą układu krążenia poprzez wprowadzenia odpowiednich ćwiczeń. I tak w końcu w wieku 37 lat w Montrealu zaczął wracać do biegania. Nie było to związane z chęcią rozwoju fizycznego. Po prostu współpracował przy badaniach nad wpływem ciężkich ćwiczeń tj. maraton na ciało człowieka. A ze względu na to, że brakowało badanych, postanowił, że będzie i naukowcem i królikiem doświadczalnym. W ten sposób przebiegł swój pierwszy maraton bez większych przygotowań w czasie 4 godzin i 11 minut.

 

Był to jednak krótki, sportowy epizod. Po powrocie do Japonii pochłonęły go badania. Tryb życia miał zdecydowanie siedzący i coraz więcej przybierał na wadze. W wieku 45 lat okazało się, że ma wysoki poziom cholesterolu i problemy z wątrobą. Kto wie, czy coś by zmienił w swoim dotychczasowym życiu, ale na jego szczęście dostał ofertę, która na nowo rozbudziła w nim sportowe ambicje, których tak bardzo potrzebował.

 

Dostał propozycję dołączenia do grupy biegowej przygotowującej się do maratonu oraz zespołu Ekiden w roli doradcy. Dzięki temu postanowił sam wrócić do biegania i wykorzystać nabytą przez lata wiedzę, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Postanowił przebiec ponownie maraton. Tym razem w ciągu miesiąca przebiegał w spokojnym tempie około 32 kilometrów. Zgodnie ze swoimi badaniami taki trening powinien umożliwić mu pokonanie maratonu w czasie 3:30-3:45. Był niesamowicie zestresowany, bo wydawało się to nieprawdopodobne przy takim miesięcznym kilometrażu. Zaufał jednak nauce i swoim obliczeniom. Założenia okazały się słuszne i pobiegł maraton w czasie 3:30.

 

Od pierwszego maratonu minęło prawie 9 lat, a sam Tanaka był cięższy o prawie 10 kg. Mimo wszystko udało mu się poprawić swój czas o ponad 40 minut. Wtedy rozpoczął kolejne obliczenia, zgodnie z którymi jeśli wróciłby do wcześniejszej wagi to bez problemu powinien zejść poniżej 3 godzin. Udało mu się to w kolejnym roku. Cały trening opierał na opracowanych przez siebie zasadach slow joggingu.

 

Cały czas udoskonalał swoje reguły bazując nie tylko na swoich doświadczeniach, ale również na ludziach, którzy byli jego podopiecznymi. W wieku 50 lat uzyskał swój najlepszy wynik 2:38:50. Zmarł w wieku 71 lat.

 

Hiroaki Tanaka był niesamowicie ciekawą osobą, która wykorzystała swoją wiedzę i umiejętności do stworzenia stylu biegania niko niko i slow joggingu i dzięki tej autorskiej technice osiągał fantastyczne wyniki. Ponadto pokazał, że można nie rezygnować ze swoich pasji, mimo przeciwności losu.

Uśmiechnięty biegacz

06 listopada 2020
twórca slow jogging